Jakie są obowiązki rodziców chrzestnych wobec dziecka?

W kategoriach: Blog,

obowiązki rodziców chrzestnychChrzest to najważniejszy sakrament dla malucha, w którym bardzo ważną funkcję obok rodziców biologicznych dziecka pełnią rodzice chrzestni. Obecność rodziców chrzestnych jest bardzo istotna, nie tylko podczas przygotowań dziecka do chrztu, lecz także przez całe jego życie. Chrzestni są drugimi rodzicami dziecka. Jakie są w związku z tym obowiązki rodziców chrzestnych?

W zależności od regionu Polski, w którym mają odbyć się chrzciny, zwyczaje związane z obowiązkami rodziców chrzestnych są różne. Często formalności są po prostu uzgadniane z rodzicami maleństwa, aczkolwiek są miejsca, gdzie uważa się je za z góry narzucone przez tradycję. Najistotniejsze obowiązki rodziców chrzestnych w polskiej tradycji wyglądają następująco:

Matka chrzestna – obowiązki:

  • zapewnienie szatki do chrztu,
  • zakup ubranka na chrzest,
  • pomoc przy organizacji przyjęcia np. pieczenie tortu,
  • na ceremonii: założenie w odpowiednim momencie dziecku białej szaty.
szatka na chrzest

Szatka do chrztu z nadrukiem imienia dziecka i daty chrztu

Ojciec chrzestny – obowiązki :

  • zapewnienie na ceremonii świecy do chrztu,
  • obdarowanie malucha medalikiem lub krzyżykiem,
  • na ceremonii: zapalenie świecy.
świeca do chrztu

Świeca na chrzest w spersonalizowanym pudełku

Jeśli jesteś matką chrzestną to więcej spersonalizowanych szatek do chrztu, a także gamę innych podarunków znajdziesz w kategorii – Prezenty na Chrzest od Matki Chrzestnej. Natomiast wszystkich ojców chrzestnych odsyłamy do kategorii – Prezenty na Chrzest od Ojca Chrzestnego, gdzie znajduje się spory wybór świec chrzcielnych oraz propozycji upominków na chrzciny.

Obowiązki rodziców chrzestnych – nie tylko prezenty

Należy pamiętać, że oprócz typowych obowiązków na ceremonii chrztu rodzice chrzestni mają inną ważną funkcję – przez całe życie dziecka powinni być blisko niego. Winni pomagać rodzicom biologicznym dziecka i to nie tylko w najważniejszych momentach życia czy uroczystościach, ale w codziennym życiu. Odbieranie chrześniaka z przedszkola, zabieranie na spacery czy pomóc w nauce, gesty te są nieocenione, a gwarantują rodzicom biologicznym odrobinę odpoczynku lub wolnego czasu na załatwienie zaległych spraw. Matka chrzestna powinna przede wszystkim pomagać w kształtowaniu religijności dziecka i jego rozwoju duchowego, ojciec zaś jak mówi prawo kanoniczne powinien dbać o to, aby dziecko prowadziło chrześcijańskie życie. Wypełnianie obowiązków wobec dziecka powinny być przyjemnością, za ogromny „kredyt zaufania” jaki dostali od rodziców biologicznych dziecka.